X
تبلیغات
رایتل
Got Root? by JraNil
  
 
 
آرشیو
 
یکشنبه 4 آبان‌ماه سال 1382
XML اینجا ، RDF اونجا ، RSS همه جا

این چند روز بعد از اینکه بلاگ اسکای سرویس RSS خودش برای همه وبلاگ هایی را که سرویس دهی می کند را راه اندازی کرده است سوال در مورد اینکه RSS چی هست و به چه دردی می خورد زیاد شده است.قصد دارم بسیار مقدماتی در باره این سرویس توضیح بدم،البته خودم هم به صورت حرفه ای به این سرویس تسلط ندارم.

 

RSS یک ابزار (فرمت) برای هماهنگ سازی (حالا بخونید فعلا) اخبار و محتویات وب سایت های خبری و یا شبه خبری می باشد.این وب سایت ها می تواند شامل سایت های بزرگ خبری مانند Wired و یا گروه Slashdot و یا حتی وبلاگ های شخصی باشد.استفاده از RSS تنها به خبر محدود نمی شود و هر چیزی (مطلبی) که قابلیت مجزا شدن داشته باشد می تواند در قالب RSS انتقال یابد.مثلا یک صفحه جدید در WiKi (بعدا در موردش شاید بنویسم،همین رو داشته باشید که این ویکی یک جور سامانه تولید اطلاعات هست ،عشق مهران هم هست) و یا نقدی جدیدی بر یک کتاب هم می تواند در قالب RSS انتقال یابد.هنگامی که اطلاعات در قالب RSS باشند یک برنامه می تواند منبع RSS را چک کند و در صورت تغییر آن با نسخه قبلی کار مناسب را انجام دهد.

 

به این گونه از نرم افزارها که وظیفه خواندن از RSS را به عهده دارند news aggregators گفته می شود.این گونه از نرم افزارهای RSS خوان به شدت در جوامع وبلاگ زده رواج دارند.

به همین دلیل بسیاری از سرویس هایی که وبلاگ را ارائه می دهند از RSS هم پشتیبانی می کنند و محتویات را در قالب RSS برای بقیه فراهم می کنند.شما به وسیله استفاده از RSS می توانید به مقادر بسیار زیادی در وقت خود صرفه جویی کنید و همیشه از آخرین مطالب وبلاگ ها و وب سایت های خود اطلاع داشته باشند.

بسیاری از نرم افزار هایی که وظیفه مدیریت اطلاعات را بر عهده دارند مانند B2 و Movable Type و PHP-Nuke و pMachine و PostNuke به همراه سایت هایی که سرویس وبلاگی ارائه می دهند مانند Radio UserLand و Blog Sky ( یه دست براش بزنید ) به علت اهمیت RSS به صورت اتوماتیک خروجی RSS تولید می کنند مانند خروجی وبلاگ من .

این که کمی بالاتر گفتم در جوامع وبلاگ زده به شدت رواج دارد به خاطر این مساله بود :
فرض کنید شما خودتون وبلاگ نویس هستید و یا یک وبلاگ خوان حرفه ای.احتمالا اگر در هر 12 ساعت به 10 وبلاگ مورد علاقه خود سر نزنید دچار افت دیتا می شوید و کنترل کارهاتون رو از دست می دهید.ممکن است از این ده تا سایت فقط منظور 10 وبلاگ نباشد بلکه خبرهای اقتصادی یاهو هم برای شما ارزش بالایی دارد.(پس یعنی حتی قولی مثل یاهو هم خبر های خودش رو به وسیله
RSS بیرون می دهد ::‌ Yahoo! news) حالا خودتون حساب کنید که چقدر وقت باید برای این کار بزارید و چه مقدار پهنای باند بیخود مصرف کنید و چقدر تبلیغ ببینید و چقدر حرف زدم.حالا اگر شما از یک نرم افزار RSS خوان استفاده کنید تمام این مشکلات حل می شود.به راحتی وبلاگ های مورد علاقه خود را چک می کنید و اگر تغییری داشتند آن را مطالعه می کنید و به وقت خود کمک میکنید (‌البته خیلی کمک می کنید.)

 

حتی این امکان هم هست که شما خودتون از نرم افزاری استفاده نکنید و به جای سر زدن به چندین سایت فقط یک صفحه را مطاله کنید .مانند کاری که گروه Iranian Crawler انجام داده است و شما می توانید تنها با مراجعه به این صفحه از آخرین مطالب چندین سایت مختلف با خبر شوید.تنها کافی است که سری به http://www.iraniancrawler.com/indexsb.php بزنید.

( البته همین جا از اینکه منم تو اون لیست هستم ازشون تشکر می کنم.)

 

شما برای اینکه خودتون نرم افزار RSS خوان داشته باشید انتخاب های بسیار مختلفی دارید.می تونید خودتون بنویسید یا از نرم افزار های زیر استفاده کنید.


SharpReader
 که از .net در آن استفاده شده است و طبق تعریف های دوستم چیز جالبی هستش.--- این قسمت بعدا اضافه شده است --- مهران اصرار می کند که با 1.0 هم کار می کند که البته درست فکر می کند.فارسی را هم بهتر از بقیه پشتیبانی می کند.

 

RssReader این نرم افزار هم به به NET Framework 1.1 احتیاج دارد.از این هم تعریف زیاد می کنند و توی تبلیغ گوگل هم می تونید ببینیدش.با این هم کار نکردم.

 

FeedReader این هم RSS خوانی هست که من ازش استفاده می کنم و بدک نیست البته مقادیری با فارسی مشکل دارد اما در عوض Open Source هستش.

 

و یک لیست که به معرفی نرم افزار های RSS خوان پرداخته است.از جواب گوگل هم برای RSS reader غفلت نکنید.

 

برای استفاده از RSS در سایت خودتان و یا استفاده های دیگر از RSS ابزارهای فراوانی وجود دارد که در این لیست - RSS Tools - می تونید ببینید.

 

به دایرکتوری News Readers هم در گوگل سری بزنید.

 

کلا فرمت RSS به 7 فرمت و استاندارد مختلف وجود دارد که توضیحش فکر کنم باعث طولانی شدن این نوشته می شود.فقط این رو بگم که در بلاگ اسکای از نسخه نسخه 2.0 استفاده می شود.برای اطلاعات بیشتر به What is RSS? مراجعه کنید.

RSS مخففی است برای RDF Site Summary  که برای مطالعه بیشتر می تونید به What is RDF? مراجعه کنید و از http://www.w3.org/RDF هم دیدن کنید.

 

و در آخر هم پاسخ گوگل برای RSS که خیلی مفید هستش.

 

من خواستم که فقط معرفی کنم اما خیلی بیشتر شد امیدوارم دوستانی که حرفه ای هستند اشتباهات نوشته رو تو نظرخواهی اعلام کنند و دوستانی هم که با این RSS آشنایی نداشتند یک چیزی دستشون اومده باشد.

احتمالا یک پست دیگر هم درباره RSS اما بیشتر برای کاربران فارسی زبان داشته باشم.

موفق باشید.


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
 
تعداد بازدیدکنندگان : 179048


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها